تبلیغات
معماری وشهرسازی - فلسفه قیام عاشورا:2
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس مرتضی صالحی
نظرسنجی
به نظرتون چطور ه
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
معماری وشهرسازی
حسین بن علی شخصی است كه اهل عراق او را رها نكنند و او را وادار به خروج می كنند اگر خروج كرد و برابر او پیروز شدی از او درگذر كه با تو خویشی نزدیك دارد و احترام و خلق او بسیار است و او نوه پیامبر است.

اما عبدالله بن عمر اهل عبات است و اگر تنها بماند با تو بیعت می كند.

ولی عبدالله بن زبیر اگر بر تو خروج كرد و بر او پیروز شدی بند از بندش جدا كن و تا بتوانی خون دیگران قوم خود را حفظ كن.

معاویه می دانست این سه نفر یقیناً اعتراض خواهند كرد چون اعتراض آنها به نظر معاویه بدین دلیل بود كه اگر خلافت به ارث برده می شود ما هم باید وارث باشیم و اگر خلافت به سابقه و لیاقت است هزاران مسلمان با سابقه و لیاقت است هزاران مسلمان سابقه دار تر از یزید هم وجود داشت و این اعتراضات واقعاً در ذهن اكثر مسلمان بود معاویه در این نصایح كاملا پیش بینی كرده بود كه اگر یزید با امام حسین (ع) به خشونت رفتار كند و دست خود را به خون آغشته كند دیگر نمی تواند خلافت خود را ادامه دهد بقول بنی امیه متأسفانه یزید نتوانست سیاست مرموزانه پدرش را اعمال كند و سیاستی غلط را اعمال نمود و زحمات 50 ساله امیر را رشته كرد . معاویه فردی زیرك بود و خوب می دانست و می توانست پیش بینی كند بر عكس یزید كه اولا جوان بود ثانیا مردی بود كه اشراف زاده و با لهو و لعب مانوس شده بود و كاری كرد كه در درجه اول به زبان خاندان بنی امیه و ابوسفیان تمام شد.

 

بعد از اینكه معاویه در نیمه رجب سال 60 هـ . ق به درك رسید یزید به حاكم مدینه ولید بن عقبه ابوسفیان (نوه ابوسفیان) نامه ای می نویسد و مرگ معاویه را اطلاع می دهد و طی نامه ای خصوصی دستور داد از حسین بن علی (ع) و عبدالله بن عمر و عبدالله بن زبیر بیعت بیگرد و اگر بیعت نكردند سرشان را برای من بفرست وقتی ولید بن عقبه نامه یزید را دریافت كرد امام بعد از سه روز حركت كرد. (علتش را انشاءالله در تاریخ واقعه كربلا تا شهادت خواهیم گفت) و به مكه هجرت نمود و شاید فكر شود كه هجرت بدین جهت بوده است كه مكه حرم امن الهی است و خون حضرت را نمی ریزند خیر بلكه اولا اعلام مخالفت خودش را اعلام كرد ثانیا اگر در مدینه می ماند صدایش آنقدر به عالم اسلام نمی رسید و اگر شهید هم می شد خونش تاثیر زیادی نداشت برای همین صدایش در اطراف پیچید كه امام حاضر به بیعت نشده است ثالثاً و از همه مهمتر امام حسین سوم شعبان وارد مكه شد و ماههای شعبان ، رمضان، شوال، ذی القعده و تا هشت ذی الحجه در مكه ماند ماههایی مهم كه مردم جهت حج عمره آنجا می آمدند تا اینكه 8 ذی الحجه رسید و مردم كه برای حج تمتع لباس احرام می پوشیدند و می خواهند به سوی منی و عرفات بروند همان لحظه ناگهان امام حسین (ع) اعلام می كند من می خواهم به طرف عراق و به سوی كوفه بروم یعنی پشت به حج و كعبه می كند و اعتراض و عدم رضایت خودش را به این شكل اعلام می كند.

البته مسئله بیعت مسئله اصلی قیام نیست فقط تأثیرش این بود كه جرقه این حادثه عظیم كربلا زده شود.

توضیح عكس العمل دوم:

در آن روز جهان اسلام سه مركز بزرگ و موثر داشت مدینه كه دارالهجره بود.

شام كه دارالخلافه و كوفه كه قبلا دارالخلیفه بود و امیرالمومین علی (ع) در آنجا مركز حكومت خود قرار داده بود.

بعلاوه كوفه شهری جدید التاسیس بود كه بوسیله سربازان اسلام در زمان عمر بن الخطاب (ل) ساخته شد و آنرا سربازخانه اسلامی می دانستند، وقتی مردم كوفه می فهمند كه امام با یزید بیعت نكرده نامه به امام می نویسد كه اگر به كوفه بیائید ما شما را یاری می كنیم و تاریخ قضاوت خواهد كرد كه زمینه مساعد بود ولی امام حسین از این فرصت طلائی استفاده نكرد و اگر پاسخ مثبت دهد می دانست كوفیان غیرت ندارند و ناكس هستند و تجربه داشت كه به پیامبر(ص) و علی (ع) و امام حسن (ع) خیانت كرده بودند. متأسفانه وقتی این تاریخها بدون تحلیل و فكر خوانده شوند عده ای دیگر فكر خواهند كرد كه اگر امام در خانه راحت نشسته و كاری ندارد كه به اسلام چه بلائی دارد وارد می شود و فكر می كنند امام را تنها چیزی كه حركت داد دعوت مردم كوفه بوده است در صورتیكه امام حسین آخر ماه رجب كه اوایل حكومت یزید بود برای امتناع از بیعت از مدینه خارج شد و چون مكه حرم امن الهی است و آنجا امنیت بیشتری وجود دارد لذا امام به مكه شرفیاب شدند ولی نامه كوفیان در 15 رمضان به امام حسین (ع) رسید یعنی یكماه و نیم بعد از اینكه امام نهضت خود را با عدم بیعت شروع نمودند نامه ها به دست امام رسید بنابراین دعوت مردم كوفه موضوع اصلی در این نهضت نبود بلكه در یك امر فرعی دخالت داشت. ماه رجب و شعبان كه ایام انجام حج عمره است مردم از اطراف به مكه می آیند و بهتر می توان آنها ارشاد نمود بعد از این ایام هم كه موسم جمع تمتع می رسد و فرصت مناسبی برای تبلیغ است.

بنابراین حداكثر تاثیر مردم كوفه در این حادثه عظیم كربلا این بود كه امام مكه را مركز قرار نداد به سوی كوفه برود وتاثیر دیگرش این بودكه امام پیشنهاد عباس را نپذیرد چون گفته بود امام كوفیان ناكس هستند یا به یمن برو یا به كوهستانهای آنجا پناه ببر یا اینكه دیگر به مدینه برنگرد.

امام هم مطلع شدند كه اگر در مكه بمانند ممكن است در همان حال احرام كه قاعدتاً كسی مسلح نیست، مامورین یزید خون حضرت را بریزند و هتك حرمت خانه خداوند شود و حرمت حج و اسلام شكسته شود و هم اینكه فرزند پیامبر را در حالت عبادت در حریم خانه فرا به شهادت برسانند از همه مهمتر، خون حضرت سیدالشهدا هدر می رفت و بعد هم شایع می كردند كه حسین با شخصی اختلافی جزئی داشته و او هم حضرت را كشت و مردم جاهل آن زمان هم قبول می كردند مسئله دیگر اگر كوفه هم صد در صد اتفاق آراء داشتند و خیانت نمی ورزیدند احتمال صدرصد نمی توانستیم بدهیم كه امام پیروز می شدند چون تمام مسلمانان كه مردم كوفه نبودند اگر مردم شام را كه قطعاً و یقیناً به آل ابوسفیان وفادار بودند را به تنهایی در نظر بگیریم كافی بود كه احتمال پیروزی را تنزل دهد چون همین مردم بودند كه در دوران خلافت حضرت علی (ع) توانستند در جنگ صفین با مردم كوفه 18 ماه بجنگند.

توضیح عكس العمل سوم : كه مربوط به خود یزید است:0

امام اگر بیعت می كرد اولا تثبیت خلافت موروثی بود ثانیا شخصیت خود یزید است كه او فردی فاسق و بدتر از همه متظاهر به فسق بود معاویه و بسیاری از خلفای بنی امیه فاسق بودند ولی یك مطلب را كاملا درك می كردند و می دانستند اگر بخواهند ملك و قدرتشان باقی بماند باید تا حدودی زیاد ، مصالح اسلامی را رعایت كنند و می دانستند اگر میلیونها نفر جمعیت از نڟاد های مختلف چه در آسیا، آفریقا و یا اروپا در زیر حكومت واحد در آمده اند فقط به این دلیل است كه فكر می كنند خلفای آنها مسلمانند، به قرآن اعتقاد دارند و الا اولین روزی كه احساس می كنند كه خلیفه خودشان ضد اسلام است ، اعلام استقلال می كردند. معاویه هم شراب می خورد ولی دیده نشده بود در یك مجلس رسمی و علنی شراب خورده یا در حالت مستی وارد شود در حالیكه یزید علناً در مجالس رسمی شراب می خورد و میمون بازی می كرد كه حتی برای میمونش كنیه ای به نام اباقیس بود (خصوصیات یزید را در سه عامل مقدس قیام امام حسین(ع) خواهیم گفت) عكس العمل سوم ارزش بسیار بیشتری از دو عامل قبل دارد و به دلیل همین عامل بود كه این نهضت شایستگی پیدا كرد كه برای همیشه زنده بماند وچون نهضتهای والاتر از نظر تعداد و مسائل دیگر بود مثل همین جنگ ایران و عراق و خود بچه رزمندگان كه در صحنه بودند خون و شهادت و آوارگی و را دیدند الان بعد از چندین سال بعد از جنگ آن را آهسته به باد فراموشی سپرده اند.

بنابراین اگر از امام بیعت هم نمی خواستند یا از او دعوت نمی كردند باز امام قیام نمی كردند و ساكت نمی شد چون امام فطرتاً شخصیتی منتقد، معترض ، انقلابی و قائم نسبت به فسادهای جامعه داشتند.

دو جنبه قیام عاشورا:

حادثه و تاریخچه كربلا دو صفحه دارد یك صفحه سفید و نورانی دیگری صفحه سیاه و ظلمانی كه هر دو صفحه در این صحنه روزگار دنیا، بی نظیر است.

صفحه ظلمانی از آن نظر كه در آن فقط جنایت دیده می شود كه شاید به جای حادثه بهتر باشد فاجعه بنامیم. می بینیم، آب ندادن به انسانها را می بینیم، زن و بچه اسیر و تشنه را شلاق زدن می بینیم، اسیر را بر شتر بی جهاز سوار كردن می بینیم ترساندن زن و بچه های یتیم و آتش زدن خیمه های آنها را می بینیم عریان كردن سر بهترین زنان دنیا را می بینیم كه جانیان آن یزید بن زیاد و عمرسعد و شمر و خولی و حرمله و . می باشند.

در دنیا جنگهای بسیار دیده شده مانند جنگهای صلیبی ، جنگ اروپایئان در اندلس ،كشتار آمریكائیان در ویتنام و ... ولی این طور فاجعه ای دیده نشده كه اهل بیت و دوستان و بزرگان خود را اینگونه به شهادت برسانند.

صفحه نورانی آن، كه مقدس، و دارای درس اخلاقی ولی گریه آور است افتخارات امام و یارانش و اسراء می باشند كه چگونه ایثار و فداكاری را برای بشریت به ارمغان آورده اند این صفحه نورانی بحدی است كه دستگاه بنی امیه به اشتباه خود پی برد و هر كدام تقصیر را به گردن دیگری انداخت و دیدند كه پیكر بی روح حسین(ع) از زنده ایشان برای آنها مزاحمتر است.

تربت مرقد امام، كعبه صاحبدلان شد بطوریكه زینب(س) فرمود (كدكیدك ، واسع سعیك ، ناصب جهدك فو لله لاتمحوذكرنا، ولا تمیت و حینا) (هر نقشه ای كه داری ، بكار ببر ولی مطمئن باش تو نمی توانی بردار مرا بكشی ، برادرم زندگیش طوری دیگر است او نمرد بلكه زنده تر شد) حتی خود امام در شب عاشورا می فرماید: (من یارانی در جهان بهتر از یاران خود سراغ ندارم و شما را بر یاران جنگ بدر كه یاران پیغمبر بودند ترجیح می دهم) و اشخاص نورانی كننده این صفحه امام حسین ، حضرت اباالفضل ، علی اكبر، علی اصغر، حبیب بن مظاهر ، زهیر، مسلم بنی عقیل و مسلم بن عوسجه هستند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 آبان 1391 :: نویسنده : مهندس مرتضی صالحی
نظرات ()
پنجشنبه 3 اسفند 1396 06:52 ب.ظ
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری این با همه ما شما در واقع درک آنچه شما صحبت می کنید
تقریبا! نشانه گذاری شده لطفا از من بخواهید مشاوره بدهد
وب سایت =) ما قرارداد تبادل لینک را بین ما خواهیم داشت
پنجشنبه 7 دی 1396 07:08 ب.ظ
من مطمئن نیستم که شما اطلاعات خود را دریافت می کنید، اما موضوع عالی است.
من نیاز به صرف وقت برای یادگیری بیشتر و یا درک بیشتر.

با تشکر از اطلاعات عالی من به دنبال این بودم
اطلاعات برای ماموریت من
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:14 ب.ظ
در واقع یک قطعه اطلاعات عالی و مفید است. من راضی هستم که فقط این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتهاید.
لطفا ما را به روز نگه دارید مثل این. با تشکر برای به اشتراک گذاری
دوشنبه 13 آذر 1396 10:08 ب.ظ
مهم نیست که چه کسی یک چیز ضروری را جستجو کند، بنابراین او می خواهد در جزئیات در دسترس باشد،
در نتیجه این چیز در اینجا نگهداری می شود.
سه شنبه 7 آذر 1396 09:41 ب.ظ
Aw, this was an exceptionally good post. Spending
some time and actual effort to produce a very good article… but what
can I say… I procrastinate a lot and never manage to get
nearly anything done.
سه شنبه 7 آذر 1396 12:57 ق.ظ
سلام، همه چیز خوب پیش می رود و البته همه هم به اشتراک می گذارند
داده ها، این واقعا خوب است، نگه داشتن نوشتن.
سه شنبه 30 آبان 1396 08:56 ب.ظ
وب سایت خیلی خوب پسر.. عالی.. شگفت انگیز..
من سایت شما را نشانه می گیرم و همچنین می خورم؟
من راضی هستم به دنبال اطلاعات بسیار مفید در اینجا در پست،
ما می خواهیم استراتژی های اضافی در این زمینه، با تشکر از به اشتراک گذاری.
.....
پنجشنبه 18 آبان 1396 01:07 ق.ظ
هورا! در نهایت من یک وب سایت را از جایی که می توانم واقعا اطلاعات مفید در مورد مطالعه و دانش من دریافت کنم.
شنبه 13 آبان 1396 10:36 ب.ظ
آیا در این سایت مساله هرزنامه دارید؟ من هم یک وبلاگ نویس هستم و تعجب کردم
وضعیت شما؛ ما برخی از روش های خوب را ایجاد کرده ایم و ما به دنبال مبادله راه حل ها با دیگران هستیم
مطمئن شوید که من علاقه مند به ایمیل من به من بپیچید.
پنجشنبه 11 آبان 1396 02:06 ق.ظ
وای، این پست دلچسب است، خواهر من این گونه چیزها را تحلیل می کند، بنابراین من هستم
رفتن به او اطلاع رسانی
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:51 ب.ظ
یک شخص الزاما به ایجاد مقالات قابل توجهی کمک می کند
ممکن است دولت این اولین بار است که من وب سایت خود را تا کنون ملاقات کردم؟
من با تحقیقاتی که برای ایجاد این فوق العاده منتشر شده انجام دادم، شگفت زده شدم.
فعالیت بسیار عالی!
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:23 ب.ظ
به زودی این سایت در میان همه بازدیدکنندگان وبلاگنویسی مشهور خواهد بود، به دلیل آن مقالات دلپذیر است
یا بررسی ها
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:05 ب.ظ
امروز، من با بچه های من به ساحل رفتم.
من یک پوسته دریایی را پیدا کردم و به دختر 4 سالهام دادم
گفت: "شما می توانید اقیانوس را بشنوید اگر این را به گوش شما قرار دهید." او پوسته را گذاشت
به گوش او و فریاد زد. یک خرچ خرچنگ در داخل وجود دارد و آن را خراب کرد
گوش او او هرگز نمیخواهد برگردد! LoL من می دانم این است
به طور کامل موضوع، اما من مجبور به کسی بگویم!
دوشنبه 20 شهریور 1396 03:04 ق.ظ
قطعا به چیزی که مشخص کردید اعتقاد داشته باشید. دلایل دلخواه خود را از نظر ساده ترین عامل در نظر گرفته شده است.
من به شما می گویم، من قطعا در همان زمان ناراحت می شود، زیرا دیگران نگرانی هایی را که آنها به صراحت نمی کنند را در نظر می گیرند
درک کن شما کنترل کردید تا ناخن ها را به بالاترین سطح برسانید و کل کل را تعریف کنید
چیز بدون نیاز به عوارض جانبی، مردم می توانند سیگنال بگیرند.
احتمالا دوباره به دست آوردن بیشتر خواهد بود با تشکر
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:05 ق.ظ
وبلاگ بزرگ اینجا! همچنین سایت شما بسیار سریع بارگذاری می شود!
از چه میزبانی استفاده می کنی؟ آیا می توانم پیوند وابستگی شما به آن را دریافت کنم؟
میزبان شما؟ من آرزو می کنم که سایت شما به همان اندازه که شما می توانید بارگیری کنید
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:59 ق.ظ
سهم برجسته! من فقط این را به یک همکار که آن را فرستادم فرستادم
این کار را انجام داده اند. و او در واقع به من ناهار دستور داد چون من آن را برای او پیدا کردم...
لول بنابراین اجازه می دهم این را دوباره بخوانم.... متشکرم برای غذا!!
اما آره، برای صرف وقت برای بحث در مورد این موضوع اینجا در وبلاگ خود.
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:23 ب.ظ
من چند مقاله در مورد دوستداران وبلاگ نویس خواندم
این پاراگراف واقعا یک پست خوب است، آن را نگه دارید.
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:22 ب.ظ
بله در نهایت کسی درباره آزمایش می نویسد.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:32 ب.ظ
Outstanding quest there. What happened after?
Thanks!
جمعه 16 تیر 1396 07:22 ب.ظ
What i don't understood is actually how you are now not actually a lot more well-favored than you might
be right now. You are so intelligent. You already
know thus significantly when it comes to this subject, produced me
for my part imagine it from so many various angles. Its
like men and women are not involved unless it's one thing to accomplish with Lady gaga!
Your personal stuffs excellent. At all times maintain it up!
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:28 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آیا نه کار خوب با من پس
از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای بسیار در حالی که
کوتاه. من هنوز کردم مشکل خود را با
فراز در مفروضات و یک ممکن است را خوب
به کمک پر همه کسانی شکاف.
که شما که می توانید انجام من خواهد بدون شک
بود تحت تاثیر قرار داد.
شنبه 23 اردیبهشت 1396 02:56 ق.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying
to get my blog to rank for some targeted keywords but
I'm not seeing very good results. If you know of any please share.

Appreciate it!
جمعه 26 آبان 1391 04:39 ب.ظ
pسلام عزیزم وبلاگ خوبی داری عزیزم می خوای وبلاگت معروف بشه و آمارش بره بالا و در گوگل محبوب بشی ؟
زود بیا تو این سایت لینک خودتا ثبت کن بعد ببین آمارت چقدر میره بالا
مهندس مرتضی صالحی سلام ممنونم از راهنمای شما .سعی می کنم زمان بیشتری برای وبلاگم بزارم.mal:salehimorteza22@yahoo.com
جمعه 26 آبان 1391 04:21 ب.ظ


سلام
عکسهای سایت شما چقدر دیر میاد بعضی هاش هم اصلا نمیاد
اینجا آپلود کنید : www.img.ir

در ضمن
خواستم دعوت کنم سایت من رو ببنید
اسمایل ها و شکلک های زیادی هست که میتونید ازشون استفاده کنید
مهندس مرتضی صالحی سلام ممنونم از راهنمای شما .سعی می کنم زمان بیشتری برای وبلاگم بزارم.mal:salehimorteza22@yahoo.com
جمعه 26 آبان 1391 04:01 ب.ظ
اگر ما در کربلا بودیم چه می کردیم؟ آیا به یاری مولایمان می رفتیم؟
هرکس باید صادقانه در مورد خود قضاوت کند. و ببیند آیا به گونه ای عمل کرده است که اگر به او بگویند همین الان باید خود را به خیمه حسین علیه السلام برسانی و یاریش کنی، می شتابد؟ برای اینکه بتوانیم خود را دقیق تر بسنجیم، بهتر است ملاک و ضابطه ای داشته باشیم تا خود را با آن سنجیده و نتیجه گیری کنیم.
برای اطلاع از ملاک و سنجشِ خود به آدرس
http://serat.mihanblog.com/post/194
مراجعه کنید در ضمن برای انجام بهتر وطیفه خادمی عزاداران مولا با نظرات و پیشنهادات خود ما رایاری کنید
مهندس مرتضی صالحی سلام
ممنونم از دیدار شما از وبلاگ من .خود آقا برتمام امور نظارت داره.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر