تبلیغات
معماری وشهرسازی - فضای سبر و تاثیر ان بر زیست محیط شهری
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس مرتضی صالحی
نظرسنجی
به نظرتون چطور ه
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
معماری وشهرسازی

مجموع اثرات فضای سبز را می توان به طور خلاصه به شرح زیر جمع بندی کرد :

●کاهش آلودگی هوا :

طبق تعریف آلودگی هوا عبارت است از وجود یک یا چند ماده آلوده کننده در هوای آزاد به مقدار و مدتی متفاوت که کیفیت آنرا تغییر دهد به طوری که برای انسان و موجودات زنده دیگر به خصوص گیاهان وسازه های شهری مضر باشد.

یکی از عوامل مهم مرگ و میر در انسان در مناطق شهری ،آلودگی هوا بوده که اکثرشهرهای بزرگ بااین مسئله در گیر هستند .براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ،آلودگی هوا به طور میانگین 9ماه تا2سال از عمر ساکنان شهرهای اروپایی را کم می کند.همچنین تخمین زده شده که موارد مرگ ومیر در آتن طی روزهای شدیداًآلوده چندین برابر حد معمول است و یا در مجارستان از هر 17 مورد فوت یک مورد آن مربوط به آلودگی هوا و عوارض ناشی از آن است.این رقم در مورد افراد بالای 45 سال ساکن شهرهای بزرگ آمریکا ،13 درصد بیش از سایر نواحی است . مرگ ومیر ناشی از سرطان در مورد افرادی که هوای آلوده ترین مناطق را تنفس می کنند 50 درصد بیش از افرادی است که منطقه سکونت آنها کمترین مقدار آلودگی را دارد.از مهم ترین مواد آلوده کننده هوا می توان به اکسیدهای کربن ، ترکیبات گوگردی ،ترکیبات حاوی نیتروژن ،هیدرو کربن ها،آلوئیدها،ذرات معلق ،اوزون و غیره اشاره کرد. در سالهای اخیر باران اسیدی به عنوان یکیاز عواقب آلاینده های هوا در شهرهای بزرگ موردتوجه بسیاری رابه خودجلب نموده ومیتواندبه صورت باران،برف ومه همراه با دی اکسید گوگرد واکسیدهای ازت هوا در شهرهای صنعتی فرو ریزد

گیاهان به سه روش عمده به کاهش آلودگی هوا کمک می کنند:

1-جذب بوسیله برگ ها و سطح خاک

2-رسوب گیری ذرات ریز و گازهای مایع در سطح برگ ها

3- جذب گرد وغبار وذرات ریز حاصل از حرکت باد (به دلیل این حرکت باد در گیاهان آرام تر است.).

درختان به کمک اندام های هوایی خود به خصوص برگها و شاخه ها و همچنین سطح خاک اطرافشان اثر بسزایی در جذب گرد وغبار و آلودگی های شیمیایی دارند. طی تحقیق ها مشخص شده که در سال حدود چهار تن گرد وغبار توسط یک هکتار جنگل رسوب شده است. فضای سبزبه ویژه درشکل چیره درختی میتوانند درکاهش آلودگی های شیمیایی هوابسیار مؤثر باشند برای بهره وری از این کارکرد درختان باید ضمن استفاده از گونه های غیر حساس و مقاوم در صورت صدمه دیدن ترمیم و احیاء آنها همیشه مدنظر باشد .

●کاهش آلودگی صوتی:

فضای سبز به ویژه درختان درکاهش آلودگی صدا بسیار مؤثر است و می تواند در صورت برخورداری از گونه های مناسب و کاشت اصولی تا 12 دسی بل صدا را کاهش دهند این نقش درختان درشهرهای بزرگ و بزرگراهها دارای اهمیت زیادی است . طی تحقیقاتی مشخص نموده اند که گونه های مانند اقاقیا تأثیر بیشتری در کاهش صدا دارند همچنین طی تحقیقات مربوطه به این مسئله رسیدند که ترکیب گونه ای اقاقیا وچنار مؤثرتر از بقیه ترکیب ها در کاهش صدا است.

●تولید اکسیژن و جذب دی اکسید کربن :

درختان با این دو کارکرد خود نقش مؤثری در بهبود شرایط زیست محیطی ایفا می کنند اگرچه در مقیاس کلان از نظر ایجاد توازن اکسیژنی نقش درختان و فضای سبز نمی تواند قابل ملاحظه باشد ولی در مقیاس خرد شهری قابل چشم پوشی نیست . هر درخت راش با دیر زیستی متوسط به اندازه 3 برابر حجم دو اتاق یک نفره می توانددی اکسید کربن از هوا پاکسازی کند و نیز 40 – 30 متر مربع از درختان می تواند اکسیژن مورد نیاز یک نفر را تأمین کند .

●کنترل تشعشات و بازتاب نور :

فضای سبز در شهرها ضمن کنترل تشعشات خورشید از بازتاب نورهای مزاحم و خیره کننده می توانند جلوگیری کنند .

●زیبایی آفرینی :

زینت شهرها و مطلوبیت آنها برای زیست ، مدیون زیبایی آفرینی فضای سبز در اشکال متنوع خود است . فضای سبز بخش عمده نازیبایی های شهرها را به عنوان پدیده انسان ساخت در برابر سیستم های طبیعی تا حدی متعادل می کنند .

●معماری شهرها:

فضای سبزجایگزین مناسبی برای سایر مصالح مورد استفاده در معماری جهت تقسیم فضای ایجاد حفاظ و فضای خصوصی و ... به شمار می رود علاوه بر این به عنوان کاتالیزور عامل مهمی در ایجاد پیوند و ارتباط منطقی بین ساختمانها وبناهای شهری به شمار می رود.

●جذب فون :

فضای سبز طبیعت بی جان شهرها را به سوی سیستمهای طبیعی سوق داده وسبب جذب فون ویژه ای می شوند که فضای بی روح آنها را قابل تحمل تر می کند

●کنترل باد :

فضای سبز به ویژه درختان در صورت کاشت مناسب و هدفمند (ترکیب گونه ای و آرایش مناسب ) می تواند در هدایت باد (در تابستان جهت خنک کردن ) در بخش های مورد نظر وتغییر جهت آن در سمت دلخواه بسیار مؤثر باشد .

● تفرجگاه :

فضای سبز در شکل گیری هرگونه تقسیم تفرجگاهی مؤثر بوده وعامل مؤثری در گذراندن اوقات فراغت شهروندان به شمار می رود. ایجاد سایه ، چشم انداز ، تلطیف هوا و هوای پاک جدا از زیبایی ازجمله عواملی می باشند که در شکل گیری تفرجگاهها حضور فضای سبز را غیر قابل اجتناب می کند .

●ذخیره انرژی :

کاشت صحیح درختان می تواند برروی مصرف انرژی در ساختمانها تأثیر قابل ملاحظه ای بگذارد . هزینه گرم کردن یا خنک کردن ساختمانها درصورت کاربرد درست درختان کاهش می یابد . درختان باعث جذب 9 درصد انرژی خورشیدی در تابستان شده وگرمای داخلی ساختمانها را می توانند کاهش دهند .

آمریکایی ها با کاشت درختان در نقاط خاص و استراتژیک در اطراف منازل و ساختمانهای مسکونی سالانه دومیلیون دلار صرفه جویی می کنند واگردرختان در نقاط مناسبی کاشته شوند که سایه انداز آنها نقاط معینی از ساختمانها را بپوشانداین سود دو برابر خواهد بود. دراماکن مسکونی که در مناطق بادگیر قراردارند ، کاشت درختان به صورت بادشکن می تواند هزینه گرم کردن ساختمانها را برحسب درجه بادگیری وتراکم بادشکن 4 تا 24 درصد کاهش دهد. علاوه براین اثر تعدیلی درختان وفضای سبز روی دمای شهرها سبب می شود که مصرف انرژی لازم برای انتشارگازهای گلخانه ای متصاعد شده از واحدهای مولد انرژی کاهش یابد.کاهش دما در شهرها دراثر تعریق و سایه نه تنها سبب صرفه جویی درانرژی بلکه سبب صرفه جویی درمصرف آب نیز می شود.

●تاج بری یا برگاب :

درختان با جذب برگاب می توانند حرکت و جریان آب را درسطح غیر قابل نفوذ شهر کندکرده و راه افتادن آب درسطح شهر را به تأخیر بیاندازند . سوزنی برگان تا 40 درصد وپهن برگان تا 20 درصد توانایی دارند که آب باران را گرفته ودوباره از طریق تبخیر به فضا برگردانند . این اثر درختان اگر در سطح جنگلها به عنوان یک موضوع بحث انگیز به نظر می آیددر سطح شهر به طور ملموس مثبت است.

●درختان وسیلاب:
جریانهای تندسیلابی وروش مدیریت آنهاموضوع عمده دیگری درمطالعات زیست محیطی حومه شهرها وزمینه دیگری دربحثهای اقتصادی است. با افزایش سطح غیرقابل نفوذشهرها (جاده ها و ساختمانها ) آب بیشتری باید به خارج شهرها هدایت شوند. یک شهر نه چندان بزرگ با پوشش درختی 30درصد توانایی دارد تاحرکت سیلابها را 14 درصد کاهش دهد. درختان با جذب برگاب ازیک سووهدایت آنها به اندامهای خود سبب کندی جریانهای تند و سیلابی می شوند. سطح اندامهایی درختان از یک سو سرعت سیلابها را 3 برابر کاهش می دهد وازسوی دیگر ازهزینه ساخت سیستمهای هدایت جریانهای سیلابی می کاهد
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 3 تیر 1392 :: نویسنده : مهندس مرتضی صالحی
نظرات ()
چهارشنبه 30 فروردین 1396 10:39 ب.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
you may be a great author.I will remember to bookmark your
blog and definitely will come back in the future.
I want to encourage you to ultimately continue your great job,
have a nice morning!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر