تبلیغات
معماری وشهرسازی - شهری سالم با فضای سبز سالم
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس مرتضی صالحی
نظرسنجی
به نظرتون چطور ه
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
معماری وشهرسازی

در بسیاری از کلان شهرها‌، جز ساختمان‌ها، بزرگ‌راه‌ها و برج‌های سربه فلک کشیده چشم انداز دیگری وجود ندارد. با توجه به گسترش شهرها، آلودگی‌های صنعتی، افزایش خودروها و ... شهرها نیازمند ایجاد فضاهای سبز وسیع می‌باشند .

مدیریت فضای سبز شهری در اصل کلیه مراحل ارزیابی ،طــراحی و کاشت متناسب با محـل ،نظارت در حفـظ و نگهداری آن با همکاری مردم می باشد .

اهمیت فضای سبز در جامعه بشری و اهمیت آن در گردشگری

اگر فضاهای سبز شهری را از نوع مالکیت به سه دسته عمومی، نیمه عمومی و خصوصی تقسیم کنیم، پارک های شهری در طبقه فضاهای سبز عمومی هستند. طبیعت این فضاها به گونه ای است که تمام طبقات مردم می توانند از آن استفاده کنند؛ در پارک های عمومی تمام وسایل سرگرمی و رفاهی، برای همه گونه سلیقه، فکر و سن وجود دارد.

پارک های شهری:
در مقیاس واحد همسایگی، در مقیاس محله ها، در مقیاس ناحیه و در مقیاس منطقه موجود هستند. همچنین فضاهای سبز خیابانی هم هستند که شامل فضای سبز میدان ها، حاشیه بزرگراه ها، حاشیه پیاده روها، جزایر میانی، تقاطع های غیرهمسطح، بانه های میانی راه ها (رفیوژ) و کنار خیابان ها می شوند.

تعاریف  فضای سبز شهری

از نگاه شهرسازی، فضای سبز شهری نوعی کاربری زمین شهری با پوشش‌های گیاهی انسان ساخته است که بخشی از سیمای شهر بوده و از انواع گیاهان تشکیل یافته است.

تعاریف متعدد دیگری كه برای فضای سبز شهری ارائه شده است:

*   آن بخش از فضای سبز كه در محدوده شهر طراحی و بناشده، فضای سبز شهری نامیده می شود.

*   بخشی از سیما شهر كه از انواع گیاهان تشكیل یافته است.

*  فضای نسبتاً بزرگی، متشكل از گیاهان با ساختی جنگلی و برخوردار از بازدهی زیست محیطی و اكولوژیك معین و در خور شرایط زیست محیطی حاكم بر شهر

*   بخشی از مناطقی كه دارای گیاهان یا هر گونه سبزینگی اعم از درختان، درختچه ها، گل ها و چمن ها است.

*  اراضی اماكن مسكونی، تجاری و صنعتی، محل های كسب و پیشه و خدماتی است كه دارای پوشش گیاهی چند ساله، دوساله، اعم از درخت، درختچه، نهال و گیاهان پوششی (گل، بوته و چمن) است و به منظور استفاد های سودمندانه یا زیبایی طبیعی و تلطیف هوا در محدوده و حریم شهر احداث شده است یا بطور طبیعی بوجود آمده باشد.

با توجه به تعاریف بررسی شده می توان دو بخش را برای فضای سبز در نظر گرفت اول مجموعه ای از پوشش سبزینه ای شامل درختان، درختچه ها، گلها، بوته ها و چمن كه مفهوم فضای سبز را از نظر فیزیونومی و شكل ظاهری القاء می كند. دوم: بر آوردن انتظارت و وظایفی شامل بهبود كیفیت زیست محیطی  انسان، تأمین زیبایی و سایر نیازهای اكولوژیك كه به عنوان هدف و وظایف در احداث فضای سبز مستتر می باشد.

در جامع ترین تعریف برای فضای سبز شهری را اینچنین می توان تعریف كرد:

فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است كه در عرصه های طبیعی یا مصنوعی آن تحت استقرار درختان، درختچه ها، گل ها، چمن ها و سایر گیاهانی است كه براساس نظارت و مدیریت انسان با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصصهای مرتبط با آن برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراكز جمعیتی غیر روستایی، حفظ، نگهداری یا بنا می شوند.

 اهمیت فضای سبز

فضای سبز با خواص چند جانبه ای كه دارد نقش فوق العاده در زندگی بشر دارد. خواص چند جانبه آن از تولید اكسیژن و ازت گرفته تا خاصیت گشندگی موجودات مضر با تولید فیتونسید، از جذب انواع ذرات معلق مضر و مواد آلوده كننده هوا گرفته تا خاصیت تعدیل كنندگی شرایط محیطی از برقراری توازن اكولوژیك در محیط گرفته تا خاصیت جذب صدای ناهنجار، از ایجاد محیط امنیت و آسایش تفریح و تفرج گرفته تا مركز تجمع انسانها و.. در واقع زمینه تنوع را در ذهن تداعی می كند. از طرفی پایه تكامل حیات، نظم ناشی از آنست و فضای سبز كه جزئی از مجموعه حیات است، طبعاً از نظر برخوردار و در كنار تنوع و نظم، قطعاً زیبایی را به همراه نخواهد داشت و همین طور در كنار زیبایی كمال را

ضرورت فضای سبز

فضای سبز شهرها دارای اثرات اجتماعی و اکولوژیکی هستند. البته مهمترین اثرات فضای سبز در شهرها ، كاركردهای زیست محیطی آنها است كه ایجاد تعادل بخشی در متابولیسم شهر از یك سو و بالا بردن سطح زیبایی از سوی دیگر، سبب افزایش كیفیت زیستی شهرها می شوند. با توجه به اینكه گسترش از یك سو ارتباط ارگانیك با تكنولوژی و از سوی دیگر با آلودگی دارد (و گریزی از آن نیست). برای تداوم آن باید كلیه عوامل لازم به كار گرفته شوند. مؤلفه های اثرات گسترش در شهرها، به طور گوناگونی نظام زیستی شهرها را می توانند مختل كنند. فضای سبز مناسب در شهرها یكی از عوامل مؤثر در كاهش این اثرات بوده و به ویژه در رابط با گرد و غبار، آلودگیهای شیمیایی، هوا، فضای سبز شبه جنگلی ریه های تنفس شهرها به شمار می‌روند. مهمترین اثرات فضای سبز در شهرها تعدیل دما، افزایش رطوبت نسبی، تلطیف هوا و جذب گرد و غبار است. سایر اثرات فضای سبز  در شهرها نقش نسبی دارند ولی مجموعه اثرات فضای سبز حضور آنها را در شهرها اجتناب ناپذیر می كند به طوری كه بدون وجود آن ممكن نیست شهرها پایدار باقی بمانند. مجموعه اثرات فضای سبز را می‌توان به طور خلاصه به قرار زیر مجموعه بندی كرد. 

آلودگی هوا

فضای سبز به ویژه در شكل چیره درختی می توانند در كاهش آلودگیهای شیمیایی هوا بسیار مؤثر باشند. برای بهره وری از این كاركرد درختان باید ضمن استفاده از گونه های غیر حساس و مقاوم، در صورت صدمه دیدن ترمیم و احیاء آنها همیشه مدنظر است. 

آلودگی صدا

فضای سبز به ویژه درختان در كاهش آلودگی صدا بسیار مؤثر است و می توانند در صورت برخورداری از گونه های مناسب و مكاشت اوصلی تا 4 دسی بل صدا را كاهش می دهند. این نقش درختان در شهرهای بزرگ و بزرگراهها دارای اهمیت زیادی است.


تولید اكسیژن و جذب دی اكسید كربن

درختان، با این دو كاركرد خود نقش مؤثری در بهبود شرایط زیست محیطی ایفا می‌كند. اگرچه در مقیاس كلان از نظر ایجاد توازن اكسیژنی نقش درختان و فضای سبز نمی تواند قابل ملاحظه باشد ولی در مقیاس خرد شهری قابل چشم پوشی نیست. هر درخت راش با دیر زیستی متوسط به اندازه سه برابر حجم دو اتاق یك نفره می تواند دی اكسید كربن از هوا پاكسازی كند و در حالی كه 40-30 متر مربع از درختان می‌توانند اكسیژن مورد نیاز یك نفر را تأمین می كنند. 

كنترل تشعشعات و باز تاب نور

فضای سبز در شهرها ضمن كنترل تشعشعات خورشید از بازتاب نورهای مزاحم و خیره كننده می توانند جلوگیری كنند. 

كنترل ترافیك

آریش فضای سبز در محورهای درون شهری عامل مؤثری در كنترل ترافیك به شمار می روند كاشت اصولی درختان در مكانهای مناسب به عنوان نشانه های آشنا در هدایت رفت و آمدها بسیار مؤثر است.  

زیبایی آفرینی

زینت شهرها و مطلوبیت آنها برای زیست، مدیون زیبایی آفرینی فضای سبز در اشكال متنوع خود است. فضای سبز حقارت شهرها را به عنوان پدیده انسان ساخت در برابر سیستمهای طبیعی تاحدی متعادل می كنند.

معماری شهرها

فضای سبز، جایگزین مناسبی برای سایر مصالح مورد استفاد در معماری جهت تقسیم فضای ایجاد حفاظ ، خلوتگاه و فضای خصوصی و... به شمار می روند. علاوه بر این به عنوان كاتالیزور عامل مهمی در ایجاد پیوند و ارتباط منطقی بین ساختمانها و ابنیه به شمار می روند.

جذب فون

فضای سبز، طبیعت بی جان شهرها را به سوی سیستمهای طبیعی سوق داده و سبب جذب فون ویژه ای می شوند كه فضای بی روح آنها را قابل تحمل تر می كند. 

كنترل باد

فضای سبز ویژه  درختان، در صورت كاشت مناسب و هدفمند (تركیب گونه ای و‌‌ آرایش مناسب) می توانند در هدایت باد (در تابستان جهت خنك كردن) در بخشهای مورد نظر و تغییر جهت آن در سمت دلخواه بسیار مؤثر باشند.

تفرجگاه

فضای سبز در شكل گیری هر گونه سیستم تفرجگاهی مؤثر بوه و عامل مؤثری در گذران فراغت مردم به شمار می رود. ایجاد سایه، چشم انداز، تلطیف هوا و هوای پاك جدا از زیبایی از جمله عواملی می باشند كه در شكل گیری تفرجگاهها حضور فضای سبز را غیر قابل اجتناب می كنند .

تأثیر روانی

فضای سبز و بویژه رنگ سبز یا تغییرلات فصلی آن دارای اثرات روانی بسیار مؤثری است. ارجار ولریخ در تحقیقی كه در زمینه اثرات روانی درختان و فضای سبز می تواند دوره بستری بیماران را كوتاه كند. چنین تأثیر روانی البته كاربرد اقتصادی نیز در بردارد. طبق گزارش ولریخ وجود فضای سبز و درختان دوره نقاهت بیماران را 8 درصد كاهش می دهد. با دادن چشم اندازی از درختان به بیماران به آسانی می توان سالانه صدها میلیون دلار از هزینه بهداشت عمومی را كاهش داد.

بهداشت و سلامت جسمی

بهداشت و سلامت جسمی نیز از ابعاد دیگر یک فضای سبز سالم می‌باشد در سالم و بهداشتی بودن فضاهای سبز نقش مشارکت مردم بسیار حایز اهمیت است که نریختن زباله در سطح فضاهای سبز یکی از مهم‌ترین وظایف شهروندان در این زمینه می‌باشد.اما مدیریت شهری هم در زمینه سلامت فضای سبز نقش ویژه‌ای دارد یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در ساخت و نگهداری فضاهای سبز است. امروزه دراکثر کشورهای جهان مدیران شهری از نهاده‌های ارگانیک و بهداشتی در فضاهای سبز استفاده می‌نمایند تا در صورت تماس شهروندان به ویژه کودکان بااین نهاده‌ها مشکلات بهداشتی به وجود نیاید و سلامت شهروندان به خطر نیافتد البته استفاده از این نوع نهاده‌ها ضمن اینکه در افزایش سلامت شهروندان مؤثر است کاهش هزینه‌های نگهداری را نیز به علت عملکرد بهتر به همراه دارد.

ذخیره انرژی

كاشت صحیح درختان می تواند بر روی مصرف انرژی در ساختمانها تأثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد. هزینه گرم كردن یا خنك كردن ساختمانها در صورت كاربرد درخت كاهش می یابد درختان باعث جذب 9 درصد انرژی خورشیدی در تابستان شده و گرمای داخلی ساختمانها را می توانند كاهش دهند. آمریكاییها با كاشت درختان در نقاط خاص و استراتژیك در اطراف منازل و ساختمانهای مسكونی سالانه دو میلیون دلار صرفه جویی می كنند، و اگر درختان در نقاط مناسبی كاشته شوند كه سایه انداز آنها نقاط معینی از ساختمانها  را بپوشاند این سود دوبرابر خواهد شد. در اماكن مسكونی كه در مناطق بادگیر قرار دارند، كاشت درختان بصورت بادشكن می توان هزینه گرم كردن ساختمانها را برحسب درجه بادگیری و تراكم بادشكن 4 تا 22 درصد كاهش دهد. علاوه بر این، اثر تعدیلی درختان و فضای سبز روی دمای شهرها سبب می شود كه مصرف انرژی لازم برای تبرید و انتشار گازهای گل خانه ای متصاعد شده از واحدهای مولد انرژی كاهش یابد. كاهش دما در شهرها در اثر تعریق و سایه نه تنها سبب صرفه جویی از انرژی بلكه سبب صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود. 

تاج بری یا برگاب

درختان با جذب برگاب می توانند حركت و جریان آب را در سطح غیر قابل نفوذ شهر كند كرده و راه افتادن آب در سطح شهر را به تأخیر بیندازند. سوزنی برگان تا 40 درصد و پهن برگان تا 20 درصد توانایی دارند كه آب باران را گرفته و دوباره از طریق تبخیر به فضا برگردانند. این اثر درختان اگر در سطح جنگلها به عنوان یك  موضوع بحث انیگز به نظر می آید در سطح شهر بطور ملموسی مثبت است.

درختان و سیلاب

جریانهای تند سیلابی و روش مدیریت آنها موضوع عمده دیگری در مطالعات زیست محیطی حومه شهرها و زمینه دیگری در بحث های اقتصادی است. با افزایش سطح غیر قابل نفوذ شهرها (جاده ها و ساختمانها) آب بیشتری باید به خارج شهرها هدایت شوند. یك شهر نه چندان بزرگ آمریكا با پوشش درختی 30 درصد توانایی دارد تا حركت سیلابها را 14 درصد كاهش دهد. درختان با جذب برگاب از یك سو و هدایت آن به اندامهای خود، سبب كندی جریانهای تند و سیلابی می شوند. سطح اندامهای درختان از یك سرعت سیلابها را 3 برابر كاهش می دهد و از سوی دیگر از هزینه ساخت سیستمهای هدایت جریانهای سیلابی می كاهد. در لوس آنجلس یك گروه از مهندسین صنایع نظامی طرحی ارائه دادند تا برای افزایش كشش بستر رودخانه ها در برابر افزایش جریانهای سیلابی ارتفاع پلها را بالا ببرند. هزینه پروژه بالغ بر میلیونها دلار است. در حالی كه حرف جنگلداران این است كه افزایش سطح پوشش درختان می تواند با هزینه كمتری مشكل را برطرف كند.

سرانه فضای سبز

براساس شاخص‌های تعیین شده از سوی دفترمحیط زیست سازمان ملل، سرانه فضای سبز 25-20 متر مربع می‌باشد که در سال‌های اخیر با توجه به رشد ساخت فضای سبز در تهران می‌توان گفت به این سرانه دست یافته‌ایم، اما نکته مهم آن است که فضاهای سبز علاوه بر ارزش‌های اکولوژیکی بعد اجتماعی، رفاهی و سلامت هم دارند. اصولاً فضای سبز تنها محیط دارای درخت و گیاه نیست بلکه نمادی از تفکرات فرهنگی، اجتماعی یک جامعه است. در سال‌های اخیر در کشور ما آنچه بیش از هر چیز در این بخش در شهرداری‌ها دنبال شده، ایجاد فضاهای سبز جدید و توسعه آنها بوده است این درحالی است که متناسب بودن این فضاها از نظر کمی و کیفی با کارکردهای مورد نظر و نحوه حفظ و نگهداری از این فضاها بسیار با اهمیت‌تر از ایجاد فضاهای جدید ‌بوده، و می‌تواند در ایجاد شهری سالم بسیار مژثر باشد. از نظر شهرسازی، شهر سالم، شهری است که در آن امکانات زندگی برای انسان، حیوان و گیاه فراهم باشد.
بنابراین یکی از ارکان اصلی ایجاد شهر سالم ایجاد فضای سبز سالم در شهرها می‌باشد دراین میان هرچند مشارکت شهروندان بسیار مؤثر است اما نقش اصلی در ایجاد بنیان‌های آن را مدیریت شهری برعهده دارد که می‌تواند با طراحی مناسب فضاهای سبز و همچنین دقت نظر در حفظ و نگهداری آن‌ها در ایجاد شهری سالم مؤثر باشد .

تاریخچه :  
ایرانیان جزو نخستین ملتی بودند كه گل را به یكدیگر هدیه می دادند . نقوش به جای مانده از دوران گذشته كه در آن عده‌ای شاخه گلی در دست دارند مستند است و این موضوع نشانگریست كه ایرانیان باستان نیز برای پرورش گل و هدیه دادن آن اهمیت ویژه ای قائل بوده اند .
رواج گل و گیاه در ایران به ویژه در طراحی فضای سبز از 3 هزار سال پیش اهمیت داشته و توسعه آن در این سرزمین به صورت یك حرفه عمر 85 ساله ای دارد و نخستین بار یك هلندی مقیم تهران به نام پرتیوا به اتفاق چند نفر از هموطنانش در باغ خود در تهران با وارد كردن بذر گل از هلند اقدام به پرورش گل در ایران كردند . قدیمی ترین گلخانه مدرن كه قدمتی 75 ساله دارد توسط مرحوم آقای زعیم از كشور هلند وارد و احداث گردید و تا كنون نیز فعال می باشد .

گونه شناسی کاربری فضای سبز شهری

فضاهای سبز شکل های گوناگون دارند و بنا به کاربرد آنها به انواع مختلفی دسته بندی می شوند.

به طورکلی فضاهای سبز را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

۱) یکی فضاهای سبز برون شهری

۲)دیگری فضاهای سبز درون شهری.

فضاهای سبز پیرامون یا حاشیه شهر یعنی همان فضاهای سبز برون شهری از سویی نقش مهارکننده رشد بی رویه شهر را دارد و از سوی دیگر بازدهی اکولوژیک زیست محیطی شان، شامل همه محیط زیست شهری می شود. فضاهای سبز عمومی تنها قسمت کوچکی از تمام پوشش گیاهی شهری را تشکیل می دهند. بنابراین می توان از همه فضاهای سبز موجود در سطح شهر صورت برداری کرد. در این حالت باید پس از شمارش فضاهای سبز، آنها را به صورتی روشن و منطقی، برحسب کاربرد، طبیعت یا مساحت برای هر مرحله و منطقه جغرافیایی طبقه بندی کرد.

چون دارایی سبز یک شهر، صرف نظر از فضاهای سبز عمومی که توسط شهرداری اداره می شوند، از مجموع فضاهای خصوصی، فضاهای کوچک دارای گیاهان خودرو و زمین های متعلق به دولت و یا اداره ای خاص تشکیل می شود. فضاهای سبز درون شهری هم بیشتر به صورت پارک احداث می شوند و از دیدگاه شهرسازی به زیبایی محیط زیست شهری می افزایند. افزون بر پارک های شهری، میدان ها، مجموعه های ورزشی، پارک های تفریحی کودکان و باغ های گیاهی را نیز باید در زمره این گروه به شمار آورد.

گونه شناسی گیاهی فضاهای سبز شهری

پوشش گیاهی یک منطقه از انواع گونه های گیاهی موجود در آن تشکیل می شود. مشاهدات و تحقیقات لازم درباره نوع بندی، موقعیت های مختلف زیستی و تقسیمات جغرافیایی گیاهی تنها متوجه تک تک موجودات نمی شود، بلکه باید واحدهای سیستماتیک گیاهی را به طور کلی مد نظر قرار دارد. به این ترتیب، تمام موجودات یکسان را که در این زمینه نزدیکی با یکدیگر دارند، در یک واحد خلاصه می کنند که به آن «تاکسون» می گویند.

یک تاکسون که واحدی از رده بندی گیاه شناسی است، می تواند یک گونه، زیرگونه، جهش یا حتی یک تیره را شامل شود. محدود بودن دایمی تعداد بی شماری از تاکسون ها نشان گر محدودیت قدرت گسترش هر گیاه است. این زمانی امکانپذیر است که امکانات مساعد اقلیمی _ اکولوژیکی در زیستگاه ها موجود است تا بذرها، جوانه ها و نهال ها به راحتی بتوانند رشد و نمو کنند. تنوع محیط جغرافیایی ایران و حاکم بودن وضعیت آب و هوایی گوناگون از منطقه ای به منطقه دیگر در پهنه وسیع کشور، سبب رویش جامعه گیاهی و رویشی متنوعی شده است.

بر پایه برخی مطالعات، گونه های جوامع گیاهی به بیش از ۸۰۰۰ نوع برآورده می شود. در مورد گونه انتخاب شده نباید عجولانه تصمیم گرفت. بررسی قاعده کاشت، بازدید از پارک ها، باغ ها و آشنایی کلی با گونه ها، مواردی هستند که برای تصمیم گیری در انتخاب گونه مفیدند.

در زمینه دسته بندی گیاهان، درختان به عنوان عناصری از فضای سبز، دارای ویژگی هایی هستند که بر پایه آنها به آسانی طبقه بندی می شوند.

این طبقه بندی درختان چهار معیار اندازه، تراکم، شکل و برگ را باید در نظر گرفت. در دسته بندی دوم گیاهان، بوته ها و گیاهان پوششی قرار دارند. این گیاهان کوتاه قد هستند و رشد سریعی دارند. مانند گل ها، گیاهان، خزنده بالا رونده، پرچین ها و چمن ها. گونه های مختلف گیاهان به راه های متفاوتی می توانند در برابر فضای سبز خود ایفای نقش کنند. از این میان گونه های مناسب برای آلودگی هوا، آلودگی صوتی و... را می توان نام برد.

(معیارهای برنامه ریزی فضاهای سبز شهری)، پیش از هر نوع برنامه ریزی برای توسعه سبز شهری، باید معیارهای محیطی و مکانی و استانداردهای توسعه فضای سبز معین شود.

(ضوابط و مقررات مربوط به کاربری فضاهای سبز شهری)، که به دو دسته عام و خاص تقسیم می شوند. «ضوابط عام» شامل مقررات و ضوابطی می شود که به شکل قانون و آیین نامه در سطح همه شهرهای کشور لازم الاجرا است؛ مثل قانون شهرداری ها، لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و... .

اما «ضوابط خاص» شامل ضوابط و مقرراتی می شود که همراه با تمامی اسناد طرح های جامع و هدایت گر به تصویب مراجع ذی ربط رسیده و به شهرداری ابلاغ شود. مصوبات شوراهای اسلامی شهرها نیز در این باره جزء ضوابط و مقررات خاص طبقه بندی می شوند.

عناصر و عوامل فضاهای سبز عمومی

از جمله عناصر و عوامل فضاهای سبز عمومی می توان به رستوران، مزرعه کودکان، فضای پیک نیک، قلمستان، زمین های ورزشی، باغ گیاهان، تئاتر روباز و پیست دوچرخه سواری اشاره کرد .منابع آب یک سایت می تواند شامل آب های سطحی و سفره های آب های زیرزمینی است، باید توجه داشت که منظر (فضا) در طول زمان شکل می گیرد و طی دوران شکل گیری خود، با تغییرات و تحولات متعددی مواجه می شود؛ بنابراین، طراح منظر باید ترکیب درختان و درختچه ها را به گونه ای انتخاب کند تا ضمن دستیابی به آثار و عناصر منظر در کوتاه مدت، امکان رشد و جایگزینی درختان دارای عمر طولانی و دوام منظر را تامین کند.

معیارهای منظرسازی فضاهای سبز و باز شهری

منظرسازی یا به عبارت بهتر «زمین آرایی» عبارت است از کاربرد گیاهان در طراحی به گونه و شکلی که موجبات ارتقای جلوه های دیداری محیط است. از این دیدگاه برخی از مهم ترین معیارهای زمین آرایی در ▪عرصه های شهری به این شرح است: «انسجام فضایی، فضاسازی، نظم و تنوع، تکرار، سازگاری، مردم مداری، حداقل دخالت و تجاوز به شرایط طبیعی، راحتی دسترسی و حرکت و اصول زیباشناسی.

(اصول مدیریت حفظ و بهسازی فضاهای سبز عمومی)، موفقیت ساز و کار مدیریت فضاهای سبز شهری مستلزم رعایت اصول این معیارهاست: ارتقای نقش مردم، ارتقای بهره وری اکولوژیکی فضای سبز شهری و ارتقای بهره وری اجتماعی فضاهای سبز شهری

منابع:

1- http://urbanization.blogfa.com

2- http://www.parsnews.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 25 شهریور 1392 :: نویسنده : مهندس مرتضی صالحی
نظرات ()
جمعه 16 آذر 1397 01:01 ب.ظ

Many thanks, Ample forum posts.

cialis 100 mg 30 tablet click here to buy cialis buy cialis online legal buy generic cialis viagra or cialis tarif cialis france cialis authentique suisse cialis online cialis canadian drugs cialis y deporte
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:08 ب.ظ

You actually stated this terrifically!
deutschland cialis online what is cialis how do cialis pills work cialis daily new zealand cialis 5 mg funziona purchase once a day cialis cialis official site buy generic cialis venta cialis en espaa i recommend cialis generico
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:13 ق.ظ

Reliable write ups. Thanks a lot.
cialis 50 mg soft tab cialis for sale click here take cialis cialis cuantos mg hay cialis generika in deutschland kaufen tadalafil 5mg cialis 30 day sample cialis prezzo di mercato cialis e hiv can i take cialis and ecstasy
سه شنبه 13 آذر 1397 08:45 ق.ظ

Superb data. Thanks a lot!
we use it 50 mg cialis dose cialis generico lilly buy cheap cialis in uk cialis y deporte we choice cialis uk prices on cialis 10 mg buy cialis online miglior cialis generico cialis tablets australia chinese cialis 50 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 08:52 ب.ظ

Whoa quite a lot of wonderful info!
cialis sale online acheter du cialis a geneve cialis online only best offers 100mg cialis cialis coupons printable cialis herbs free generic cialis compare prices cialis uk prix cialis once a da cialis tadalafil online
شنبه 10 آذر 1397 08:36 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
prix cialis once a da dose size of cialis cialis free trial preis cialis 20mg schweiz cialis dosage amounts tadalafil 20 mg cialis uk next day cialis 5 mg schweiz generic cialis at the pharmacy cialis pills in singapore
شنبه 10 آذر 1397 07:28 ق.ظ

Regards, A good amount of tips!

cialis 30 day trial coupon enter site very cheap cialis callus venta de cialis canada canadian drugs generic cialis order a sample of cialis cost of cialis cvs cialis daily dose generic opinioni cialis generico tadalafil 5mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:12 ب.ظ

Amazing forum posts. Regards.
only here cialis pills generic cialis in vietnam prix de cialis cialis online enter site 20 mg cialis cost cialis prezzo al pubblico generic for cialis cialis prezzo in linea basso cialis free trial enter site 20 mg cialis cost
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:37 ق.ظ

Beneficial information. Thank you!
if a woman takes a mans cialis canadian drugs generic cialis cialis vs viagra cialis billig cialis generika how to purchase cialis on line canadian cialis cialis kaufen pastillas cialis y alcoho cialis en mexico precio
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:50 ب.ظ

Incredible all kinds of beneficial info.
buying cialis on internet are there generic cialis comprar cialis navarr cialis 5 mg cialis 10mg prix pharmaci cialis tablets cialis for bph precios de cialis generico trusted tabled cialis softabs tadalafilo
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:04 ق.ظ

You reported that fantastically.
buy brand cialis cheap cialis daily dose generic venta cialis en espaa cialis prices in england free generic cialis buy cialis online compare prices cialis uk cialis en mexico precio cialis for sale south africa where to buy cialis in ontario
یکشنبه 1 مهر 1397 09:45 ق.ظ

Regards, I enjoy this!
prescription drugs without prior prescription cialis from canada canada pharmacies online prescriptions canadian drugs canada online pharmacies medication canada drugs online pharmacy times online pharmacies online canadian discount pharmacies online pharmacies
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:32 ق.ظ

Kudos! Excellent information!
cialis lilly tadalafi brand cialis nl cialis flussig cialis purchasing how do cialis pills work cialis en 24 hora sublingual cialis online generic for cialis cialis venta a domicilio get cheap cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:13 ب.ظ

You actually suggested it effectively.
price cialis wal mart pharmacy cialis name brand cheap cialis from canada cialis dosage bulk cialis get cheap cialis cialis in sconto link for you cialis price what is cialis click here cialis daily uk
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:51 ب.ظ

With thanks! Awesome stuff.
buy cialis online legal compare prices cialis uk cialis rckenschmerzen cialis 05 tadalafil cialis bula cialis therapie cialis 5 mg effetti collateral usa cialis online how to buy cialis online usa
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:08 ق.ظ

Wow a lot of very good facts!
cialis qualitat cialis online nederland we use it 50 mg cialis dose viagra or cialis cialis generisches kanada cialis 50 mg soft tab cialis free trial cialis 20mg preis cf cialis for sale south africa wow cialis tadalafil 100mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:27 ب.ظ

Fantastic data. Cheers!
only now cialis 20 mg cialis generico en mexico cialis 5 mg cialis daily new zealand prezzo di cialis in bulgaria cialis 20 mg cost prezzo di cialis in bulgaria cilas cialis dosage recommendations cialis prices
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:39 ب.ظ

Thanks, I like it.
dose size of cialis low cost cialis 20mg cialis generika in deutschland kaufen fast cialis online cost of cialis cvs brand cialis generic recommended site cialis kanada purchase once a day cialis buy cialis online cheapest cialis coupon
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:04 ب.ظ

Amazing content. Regards.
viagra cheap buy generic viagra uk buy viagra order viagra is it illegal to buy viagra online buy viagra online nz viagra nz buy cheap generic viagra pills online viagra buy online usa usa online pharmacy
جمعه 3 فروردین 1397 12:35 ق.ظ

Kudos, Ample info!

cialis farmacias guadalajara prezzo di cialis in bulgaria cialis tadalafil warnings for cialis brand cialis generic cialis manufacturer coupon cialis uk next day miglior cialis generico cialis ahumada cialis australian price
شنبه 18 شهریور 1396 07:32 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog
and was curious what all is required to get setup? I'm
assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very internet smart so I'm not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
Cheers
سه شنبه 17 مرداد 1396 12:17 ب.ظ
Hi, I do believe this is an excellent website.
I stumbledupon it ;) I will return yet again since
I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change,
may you be rich and continue to guide other people.
شنبه 14 مرداد 1396 04:50 ب.ظ
whoah this blog is great i really like reading
your posts. Stay up the great work! You understand, a lot of
people are hunting around for this information, you can help them
greatly.
شنبه 14 مرداد 1396 01:30 ب.ظ
I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really nice paragraph on building up new web
site.
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:43 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between usability and visual appearance.

I must say you've done a fantastic job with this. In addition, the blog loads extremely quick
for me on Internet explorer. Superb Blog!
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:11 ق.ظ
Its such as you read my thoughts! You appear to know a lot
approximately this, like you wrote the e book in it
or something. I believe that you simply could do with a few percent to force the message home a little bit, but other than that, that is fantastic
blog. A fantastic read. I will certainly be back.
جمعه 11 مهر 1393 05:36 ب.ظ
دانلود کتاب طراحی منظره مسکونی قرن بیست و یکم
http://booktolearn.com/?p=4265
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر